En viktig marknad för Kilafors
Finland och Sverige delar många av de förutsättningar som påverkar den tunga transportbranschen. Långa avstånd, stora transportbehov och ett klimat som ställer höga krav på både fordon och utrustning är en del av vardagen.
På Kilafors utvecklar och tillverkar vi robusta transportlösningar för tung trafik, anpassade för nordiska förhållanden. Därför är mötet med den finska marknaden viktigt för oss.
På FinnMETKO får vi möjlighet att både visa våra lösningar och lyssna på dem som använder den här typen av utrustning varje dag.
Samtal om vagnar, transporter och vardagen på vägarna
Under mässdagarna i Jämsä blev det många samtal om vagnar och transportlösningar – men också om vardagen ute på vägarna.
Vilka krav ställs på utrustningen? Vad fungerar bra? Var finns utmaningarna? Och vilka behov ser åkare och transportföretag framåt?
Den typen av samtal ger oss värdefull kunskap. Samtidigt får vi möjlighet att träffa både befintliga kunder och nya kontakter och få en bättre bild av utvecklingen på den finska marknaden.
Tack för dagarna på FinnMETKO
Tack till alla er som besökte oss i monter 22, pratade transportlösningar och delade med er av era erfarenheter.
Vi tar med oss nya kontakter, bra diskussioner och värdefulla perspektiv hem till Kilafors.
Vi ses igen!