Folkracebilen som kom tillbaka

I folkrace kan man få skiljas från en bil man precis börjat tycka om. Men ibland hittar den faktiskt tillbaka. Det är precis vad som hände Sofie och Henrik.
Under Ljusdals tvådagarstävling den 22–23 augusti körde Sofie en bil som teamet bara hade haft i drygt tre veckor. Inför tävlingen var den oprövad – men redan i första heatet kom beskedet. Sofie vann heatet och bilen fortsatte leverera under helgen. Poängen räckte hela vägen till B-final.

Framgångarna hade dock en baksida. Bilen väckte stort intresse och när tävlingen var över hade den fått många anbud. Sofie och teamet fick åka hem utan den.

– Vi fick låna den över en tävling. Det brukar ju tyvärr vara så med så här pass trimmade bilar, konstaterade Sofie då.

Och där kunde historien ha slutat.

Sofies folkracebil försvann efter tävlingen i Ljusdal. Några veckor senare dök den upp igen – och teamet fick chansen att köpa tillbaka den.

Efter ett kort men framgångsrikt första kapitel är Sofies tidigare folkracebil tillbaka hos teamet – nu väntar VAB, målning och nya tävlingar.

Ett bekant namn dök upp igen

En tid senare fick Sofie höra att hennes gamla bil kanske hade synts till på en pågående tävling. En snabb kontroll på Raceoffice visade att uppgifterna stämde. Det var bilen från Ljusdal – och den tävlade igen. Beslutet fattades snabbt.

Biltrailern kopplades på och Henrik fick veta att det var dags att åka och försöka köpa tillbaka bilen. På söndagsmorgonen gick färden till Storvik, där Super Weekend pågick. Först återstod dock en ganska viktig detalj: bilen behövde ta sig igenom kvalomgångar och finaler.

Det gjorde den.

Tillbaka där den började

När tävlingen var över lämnades anbud på bilen. Och när anbuden avgjordes var det Henrik som fick ta med den hem. Lyckan var total.

Visst hade bilen hunnit få några fler skavanker sedan den lämnade teamet. Men det hör sporten till. I folkrace knuffas, stångas och tävlas bilarna hårt – och det sätter sina spår. Det viktigaste var att den var tillbaka. Nu väntar några timmar av det som teamet själva kallar VAB – vård av bil – tillsammans med lite målning och fix innan bilen är redo för en ny tävlingsdag.

Vi på Kilafors fortsätter att följa Sofie, Henrik och resten av teamet genom folkracesäsongen. Och den här gången blev det ett återseende vi gärna berättar om.

Fler leveranser, artiklar och aktuellt från Kilafors

Nyfiken på vad som händer hos oss?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Obligatoriskt